דף מידע בנושא חיסונים למקצועות הבריאות עבור סטודנטים לרפואה בתוכניות הלימוד התלת והארבע שנתיות 

החיסונים נעשים במסגרת משרד הבריאות בהתאם לחוזר מנכ"ל 08/2016: חיסון תלמידי מקצועות הבריאות ועובדי מערכת הבריאות. חשוב להבהיר, ביצוע החיסונים הוא תנאי הכרחי כבר משנה א' הן לתוכנית הארבע שנתית והן לתוכנית התלת שנתית עבור כניסה לביה"ח במהלך ביקורים מאורגנים כבר בשלב הלימודים הפרה-קליניים. התהליך לקבל אישור זמני או אישור קבוע יכול להיות ארוך ומסורבל וכולל בירוקרטיה רבה לכן כדאי להתחיל אותו כמה שיותר מוקדם. 

שלב ראשון - קביעת תור בלשכת הבריאות הסמוכה למקום המגורים שלכם, בדרך כלל קשה להשיג תור קרוב ולכן כדאי קודם כל לקבוע את התור ואח"כ להתנהל בארגון המסמכים. קביעת התור נעשה דרך המספר *5400 שלוחה 2 חיסונים (במידה ותאריך התור הוא לאחר תחילת הלימודים מומלץ לקבוע אותו לשלוחת צפת שצמודה לפקולטה).

שלב שני - איתור פנקס החיסונים שלכם, במידה ואתם לא מוציאים אותו ניתן לבקש שיחזור בקופות החולים או להוציא פנקס חדש בלשכת הבריאות עצמה – התהליך נעשה בתשלום סמלי ולכן עדיף לבקש מהקופה.

שלב שלישי - לוודא איזה חיסונים יש לכם ואילו עליכם להשלים. ניתן להשלים את כל החיסונים בלשכות הבריאות או באופן עצמאי מול קופות החולים. כתלות בביטוח הבריאות שלכם, רוב קופות החולים מציעות את החיסונים הנדרשים במחיר מופחת בהשוואה למחירון של משרד הבריאות ולכן ניתן לבצע אותם טרם ההגעה ללשכות הבריאות אבל לא חייב. 

מחירון משרד הבריאות :

https://www.health.gov.il/PublicationsFiles/Price-vaccines-abroad.pdf

 

 

 

רשימת החיסונים הנדרשת:

1- שתי מנות MMR לאחר גיל שנה בהפרש של 4 שבועות לפחות

2- דלקת כבד נגיפית B - קבלת שלוש מנות חיסון נגד HBV ובדיקת נוגדנים  anti-HBS ab (הרחבה בהמשך) 

3 - מנה אחת של POLIO שניתנה מעל גיל 18

4 - מנה אחת של Tdap שניתנה מעל גיל 18

5 - אבעבועות רוח - מחוסן מי שהצהיר כי הוא זוכר שחלה או מי שמציג חיסון של שתי מנות varicella

6 - שפעת בעונות החורף (רלוונטי לחודשים אוקטובר עד ינואר) 

7 - תבחין טוברקולין בנוסף לחיסונים (הרחבה בהמשך)

 

הרחבה על בדיקת נוגדנים anti-HBs:

בנוסף לחיסונים, מי שקיבל 3 מנות מלאות של צהבת B יצטרך לבצע בדיקת נוגדנים שנקראת anti-HBs. ניתן לבקש מרופא המשפחה הפנייה לצורך הבדיקה כבר עכשיו ולהביא את התוצאות המודפסות איתכם לתור בלשכת הבריאות. במידה וכמות הנוגדנים שיש לכם מספיקה תתקדמו צעד אחד קדימה לקבלת האישור חיסונים שלכם. במידה ולא אותרו מספיק נוגדנים בבדיקה, תדרשו לבצע זריקת דחף ולאחר 4-8 שבועות לחזור על בדיקת נוגדני anti-HBs ולהציג תוצאות מעודכנת בהן רמת הנוגדנים עלתה לאחר זריקת הדחף.

מי שלא קיבל בעברו 3 מנות של HBV צריך להשלים ל-3 מנות ולבצע בדיקת נוגדנים 4-8 שבועות לאחר מכן.

הרחבה על בדיקת מנטו (תבחין טוברקולין) דו שלבי הנעשה בנוסף לחיסונים:

בדיקת מנטו היא בדיקה לגילוי מוקדם של הדבקה בשחפת (Tuberculosis). תבחין זה נעשה בשני שלבים ומבוצע בלשכת הבריאות עצמה. פעם הראשונה מתבצעת החשיפה ופעם שניה מגיעים לביקורת לבדוק האם יש גירוי באזור ההזרקה.

מומלץ להשלים את ביצוע התבחין לפני תחילת קבלת תכנית החיסונים, שאם לא כן יש להמתין 4 שבועות לפחות בין קבלת חיסון חי מוחלש (MMR ואבעבועות רוח) לבין ביצוע תבחין טוברקולין. מותר לבצע תבחין טוברקולין באותו ביקור יחד עם מתן חיסון MMR או אבעבועות רוח. במקרה זה יש לשמור על רווח זמן של 4 שבועות עד ביצוע השלב השני של התבחין אם ימצא בו צורך.

במידה וביצעתם בדיקת מנטו בשנים האחרונות (לרוב 2-3 שנים) לשכת הבריאות יכולה לאשר את תוצאותיה בתנאים מסוימים – אם הבדיקה בוצעה במכון המוכר על ידם כמו המלש"ח (מרכז לטיפול בשחפת). לרוב בדיקות מנטו מחוץ ללשכת הבריאות לא מאושרות על ידי משרד הבריאות והם יבקשו שתעשו את הבדיקה מחדש אצלם לכן לא מומלץ לעשות את הבדיקה מראש במכון שהוא לא לשכת הבריאות. אם התבחין חיובי – תדרשו לבצע צילום חזה ולהציג את תוצאותיו התקינות ללשכת הבריאות או להציג אישור על קבלת טיפול מונע, מידע נוסף ניתן לשאול בלשכת הבריאות.

לסיכום נושא החיסונים, הפקולטה תשלח לכם מייל בנושא החיסונים ויציגו איש קשר מטעמם עבור השלמת החיסונים ואיסוף האישורים. תתבקשו לסיים את התהליך כמה שיותר מוקדם (ובצדק כי זה תהליך ארוך שעלול לקחת זמן). כדאי קודם כל לקבוע תור במספר *5400 שלוחה 2 חיסונים, ובעצם להתכונן לתור לפי התאריך שיקבע. קיימת לשכת בריאות קרובה לפקולטה לרפואה בצפת במרחק הליכה של כ-2 דקות, הממוקמת במתחם הסראייה. מומלץ לבדוק את עלות החיסונים שחסרים לכם לעומת המחיר המוצע במשרד הבריאות ולבצע במקום שיותר נוח\זול עבורכם אך לא חייב. בהחלט יותר פשוט לבצע אותם בלשכה (וכן לצערנו עלות החיסונים היא על הסטודנט).

את האישור הסופי, לאחר ווידוא שביצעתם את כל החיסונים אתם מקבלים ממשרד הבריאות בלשכת הבריאות עצמה, לכן תצטרכו להגיע לשם בכל מקרה. שימו לב שאישור הסופי נקרא אישור חלק ג' של נספח 1 ויש לשמור על המקור, ולהעביר לפקולטה העתק או צילום ממוחשב.

השגת האישור הסופי עלולה לקחת כמה חודשים (תלוי כמה חיסונים אתם צריכים לעשות) הלשכה יכולה גם להנפיק אישור זמני עד לתאריך מסוים בהתאם להתקדמות שלכם בחיסונים הנדרשים לשיקולם.

אחרי שתקבלו את האישור תשמרו אותו במקום נגיש כי הוא ישמש אתכם בעתיד כשתרצו לעבוד בתחומי הרפואה

 

 

מאחלים לכם המון הצלחה בשנת הלימודים הקרובה,

אגודת הסטודנטים לרפואה בגליל